Статті

Які положення ДБН-2022 треба знати, щоб відкрити в Україні медичний центр сьогодні?

Державні Будівельні Норми (ДБН) для закладів охорони здоров'я (медичних центрів) є головним документом, який регулює практичну можливість відкриття медичного центру в Україні. Ці стандарти були прописані ще у 2001 році з останньою редакцією від 2013 року. У 2022 році було прийнято нові ДБН.

У цьому матеріалі спробуємо розібратися, які положення були раніше, як вони виглядають станом на осінь 2024 року, та що конкретно знадобиться для відкриття медичного (консультативно-діагностичного) центру в Україні. 

Основні положення ДБН для закладів охорони здоров'я від 2001 року

Які були вимоги щодо проєктування

Проєктування нових чи реконструкція існуючих закладів охорони здоров'я повинні були проходити з відповідністю всім необхідним нормативним документам. В першу чергу це стосувалося використання приміщень, які не були безпосередньо пов'язані з процесом лікування людей, зокрема:

  • навчальних частин;
  • житлових приміщень;
  • спортивних споруд.

 

Обов'язковим моментом був розрахунок потужності медичного закладу, у тому числі місткість, пропускна здатність. Це вказувалося у завданні на проєктування такого закладу. 

Стосовно обслуговування людей з інвалідністю 

Передбачалося, що всі заклади охорони здоров'я повинні мати зручний доступ до них для людей з інвалідністю. Малося на увазі організація у закладах медицини наступних моментів:

  • пандусів та ліфтів;
  • адаптованих санітарних зон;
  • навігаційних засобів;
  • місць для паркування.

Щодо розміщення медичних закладів у житлових будинках

Стаціонари, станції швидкої допомоги, бактеріологічні лабораторії та аптечні склади заборонялося розміщувати у житлових будинках. 

Допускали у житлових масивах розміщення лише стоматологічних поліклінік, аптек, кабінетів жіночих консультацій, приватних лікарських кабінетів. Для цього вказані медичні установи повинні були дотримуватися умов протипожежної та санітарно-гігієнічної безпеки. 

Крім цього, аптеки повинні були розміщуватися лише на 1 поверсі та мати площу відокремлених приміщень для розміщення ліків не менше 8 квадратних метрів. Мінімальна загальна площа приміщення повинна була становити від 30 квадратних метрів. 

Стосовно лікарських приватних кабінетів. Кімната персоналу повинна була мати від 8 квадратних метрів площі, кабінет завідувача від 10 квадратних метрів. Гардеробні повинні були становити від 0,5 м² на одну шафку. 

Основні положення ДБН для закладів охорони здоров'я від 2022 року

Які сучасні вимоги щодо проєктування медичних центрів

Перш за все слід зазначити, що ДБН від 2022 року стосуються всіх будівель закладів охорони здоров'я, у тому числі приміщень для реабілітації. Норми розповсюджуються на документи як для будівництва, так і для реконструкції споруд. 

Проєктування

Станом на осінь 2024 року проєктування закладів охорони здоров'я здійснюється у повній відповідності ДБН А.2.2-3 та медичного завдання, враховуються також і потреби медичного закладу. 

 

Повинні відповідати санітарним та протипожежним нормам наступні елементи медичного закладу:

  • обладнання;
  • медичні вироби;
  • будівельні матеріали.

Розташування та розміщення у житлових будівлях 

У 2024 році допускається розміщення у житлових чи громадських будівлях наступних закладів охорони здоров'я:

  • підстанцій екстреної медичної допомоги;
  • аптек;
  • стоматологічних кабінетів;
  • кабінетів жіночої консультації.

 

Головна вимога до цих закладів полягає у дотриманні ними протипожежних та санітарно-гігієнічних норм, а також стандартів інклюзивності (душові для персоналу, обладнання для людей з інвалідністю, а також пандуси, ліфти, елементи навігації, місця для паркування для людей з інвалідністю). 

 

Входи до перелічених приміщень повинні бути виключно з вуличного фасаду, з окремим виходом для екстреної евакуації персоналу та пацієнтів. 

 

Заборонено розміщення у громадських та житлових будівлях наступних закладів охорони здоров'я:

  • стаціонарних відділень лікарень;
  • бактеріологічних лабораторій;
  • кабінетів променевого діагностування;
  • кабінетів з іонізуючим обладнанням;
  • спеціалізованих медичних приміщень.

 

Допоміжні медичні приміщення по типу архівів та лабораторій дозволяється розміщувати у цокольних, підземних чи підвальних поверхах за умови дотримання ними санітарно-епідеміологічних та протипожежних норм. 

Нові положення

Головною відмінністю між ДБН 2001 року та ДБН 2022 року є наявність у другому документі вимог щодо енергоефективності та екологічності закладів охорони здоров'я. Описані вимоги використання такими закладами джерел відновлювальної енергії, а також вимоги щодо використання природних ресурсів. 

 

Загалом, нові норми ДБН від 2022 року спрямовані на підвищення безпеки, інклюзивності та зручності закладів охорони здоров'я для клієнтів.