Статті

НЕОБХІДНІСТЬ ПРИВЕДЕННЯ ПРИМІЩЕНЬ МЕДИЧНИХ ЦЕНТРІВ У ВІДПОВІДНІСТЬ ДО НОРМ ДОСТУПНОСТІ

2024 року набули чинності нові зміни в законодавстві, які зобов’язують кожного суб’єкта господарювання (КНП, ТОВ, ФОП), що є ліцензіатом МОЗ чи Держлікслужби, забезпечити доступність приміщень свого медцентру для маломобільних груп населення. Таке зобов’язання стосується необхідно виконати за кожним місцем провадження діяльності з медичної практики або роздрібної торгівлі лікзасобами.

Ця вимога закріплена в пункті 6 частини 13 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КабМіну України № 285.

Зміни у законодавстві 2024 року: вимоги щодо доступності приміщень для маломобільних груп населення

Ключовим документом, яким регулюється питання доступу маломобільного населення до медичних закладів, є наказ Міністерства регіонального розвитку від 30.11.2018 № 327, що містить нові будівельні норми — ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Цей документ став чинним з 1 квітня 2019 року, тоді як попередній стандарт — ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» — втратив свою силу.

 

Основні положення

Нові ДБН поширюються на:

  • Проєктування та будівництво нових об'єктів
  • Реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт і технічне переоснащення існуючих будівель
  • Розумне пристосування будівель і споруд до потреб маломобільних груп населення

Заклади охорони здоров'я та їх структурні підрозділи повинні відповідати вимогам нових ДБН. Найзручніше це реалізувати під час капітального ремонту або реконструкції. Однак не всі заклади мають достатні ресурси для цього, тому уряд пропонує інструмент «розумне пристосування», що дозволяє адаптувати існуючі будівлі до потреб маломобільного населення.

 

На кожне місце провадження діяльності необхідно отримати висновок доступності (експертний висновок), який підтверджує відповідність приміщень нормам доступності для маломобільних людей. Це означає, що приміщення має бути облаштоване так, щоб забезпечити вільний доступ для осіб з інвалідністю, людей похилого віку, вагітних жінок та інших маломобільних осіб. Основні вимоги:

  • Пандуси та ліфти.
  • Адаптовані санітарні зони.
  • Спеціальні паркувальні місця.
  • Навігаційні засоби.

 

Такі висновки мають право видавати виключно атестовані виконавці на підставі відповідного сертифікату.

 

 

Зобов’язання та відповідальність за недотримання вимог

Наголошуємо, що нові ліцензіати одразу зобов’язані потурбуватись про виконання вимоги щодо забезпечення умов доступності. Діючі ліцензіати повинні привести свою діяльність згідно затверджених змін щодо доступності та обов’язково повідомити МОЗ про виконання до кінця поточного року у встановленому порядку.

Невиконання вимог доступності приміщень може призвести до негативних наслідків для підприємств, зокрема штрафів та інших санкцій. Важливо зазначити, що вимоги є обов’язковими, і кожне підприємство має пройти визначену перевірку на відповідність вимогам доступності. Ігнорування цієї вимоги може розглядатись як невідповідність ліцензійним вимогам, що є підставою для відмови у видачі ліцензії або та призупинення дії діючої.