Статті

Особливості оптової торгівлі лікзасобами з аптечного складу

Вітаю всіх! Сьогодні у своєму блозі я хочу розказати про ще один аспект ліцензування й подальшої роботи аптечних закладів.

Якщо ліцензія на аптеку дає можливість здійснювати роздрібну торгівлю лікарськими засобами, то наразі пропоную звернутися до іншої тематики — ліцензування й специфіки роботи аптечних складів, які мають право на оптову торгівлю медикаментами й супутніми товарами.

Така торгівля може здійснюватися організаціями чи фізичними особами — підприємцями, що мають державну ліцензію. З цього виходить, що суб’єкт господарювання має відповідати чинним ліцумовам провадження даного виду діяльності. Яким саме — поговоримо далі.

Особливості продажу з аптечного складу

Оптова торгівля лікарськими засобами – це діяльність, що передбачає декілька етапів роботи:

 1. Закупівля медикаментів у їхніх виробників або інших ліцензованих суб'єктів господарювання.
 2. Зберігання лікарських засобів на аптечному складі (базі).
 3. Подальша реалізація лікзасобів зі складу іншим суб'єктам.

При цьому існують наступні формати оптової торгівлі медичними й супутніми засобами:

 • продаж товарів іншим суб’єктам, що здійснюють оптову чи роздрібну торгівлю медикаментами, та мають ліцензії, які засвідчують їхнє право на провадження даного виду діяльності;
 • продаж товарів безпосередньо медичним клінікам, кабінетам та виробникам лікарських засобів.

В усіх цих випадках для здійснення такої торгівлі необхідно отримати ліцензію на оптову торгівлю медикаментами.

Ліцензійні умови для аптечного складу

Для оформлення ліцензії на гуртовий продаж лікзасобів необхідно відкрити аптечний склад (базу) та  продемонструвати його відповідність наступним ліцензійним умовам:

 • облаштування приміщення складу на першому поверсі окремо розташованої будівлі, яка не належить до житлового фонду;
 • площа приміщень має бути не менше ніж 250 кв.метрів
 • розташування будівлі складу не менш, ніж за 30 метрів від виробничих споруд, за 60 метрів від житлових будинків та за 80 метрів від приміщень громадського призначення – якщо склад здійснює оптову торгівлю виключно медичними газами;
 • наявність в штаті провізорів з досвідом роботи. При цьому посади завідувачів аптечного складу (бази), заступників завідувачів аптечного складу (бази) можуть заміщатися особами, які мають документ про вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня за спеціальністю «Фармація» та сертифікат провізора-спеціаліста за спеціалізацією «Організація та управління фармацією» або атестовані за цією спеціалізацією з присвоєнням (підтвердженням) відповідної категорії. Не допускається зайняття посади завідувача аптечного складу (бази) за сумісництвом.

Виконання даних умов має знайти відображення у документах, які разом із відповідною заявою подаються до органу, що видає ліцензії — Державної служби України з лікарських засобів. Отже, до цього органу необхідно подати такі документи:

 • заяву;
 • відомості про наявність матеріально-технічної бази та кваліфікованого персоналу, необхідних для провадження господарської діяльності з оптової торгівлі лікарськими засобами. Якщо документи ліцензіат подає не особисто, то знадобиться також відповідна довіреність на представництво інтересів.

Після отримання заяви та супутніх документів Державна служба України з лікарських засобів має протягом трьох робочих днів надіслати за зазначеною адресою аптечного складу експертну комісію, перевірити відповідність заявлених в документах даних та ухвалити рішення про видання ліцензії або відмову у цьому, виходячи з даних перевірки.

Сподіваюсь, дана інформація стане у нагоді й тим, хто цікавиться, як відкрити аптеку, й тим, хто планує ліцензувати аптечний склад.

За більш детальною інформацією ви завжди можете звернутися до фахівців консалтингової компанії LAW&MED.