Статті

Державна програма медичних гарантій: що варто про неї знати приватному медичному закладу?

В рамках проведення в Україні медичної реформи та зі вступом в дію Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" приватні медичні центри і інші заклади охорони здоров‘я з недержавною формою власності поступово залучаються до процесу надання послуг в межах Державної програми медичних гарантій.

В чому відмінність? Принцип "Гроші ходять за пацієнтом"

Медичні послуги залишаються платними, але сплачує їх не пацієнт особисто, а держава в особі Національної Служби Здоров‘я України (НСЗУ). Як це відбувається?

Принцип простий: чим більше пацієнтів отримало послуг в приватній клініці – тим більше її фінансування від НСЗУ. Тобто, буквально "гроші ходять за пацієнтом". Прийшов пацієнт – прийшли гроші.

Для пацієнта ж надання медичних послуг навіть приватним закладом (з вищою якістю послуг і комфортом) є безоплатним.

Як стати частиною цього механізму і взяти участь в Державній програмі медичних гарантій?

 1. Кабінет Міністрів України щорічно затверджує Порядок реалізації держгарантій медобслуговування населення. Порядок містить перелік медичних послуг, які фінансуються державою, розмір цього фінансування, порядок розрахунків з клініками та медичними центрами. Як правило, охоплюється весь об‘єм медичної допомоги – від первинної до вартісної спеціалізованої медичної допомоги високого рівня.
 2. НСЗУ, як розпорядник коштів бюджету, в Специфікаціях надання медичних послуг, викладених на своєму сайті – визначає умови по кожному виду медичних послуг і строки укладання договорів з медичними закладами.
 3. Медичний заклад, який бажає взяти участь в Програмі, укладає з НСЗУ договір, в якому, зі своєї сторони – бере обов‘язок надавати певний перелік медичних послуг, а НСЗУ, зі своєї – оплатити закладу вартість фактично наданих медичних послуг по тарифах, встановлених Кабміном.
 4. Клініка щомісяця має звітувати в НСЗУ щодо кількості пацієнтів, які отримали медичні послуги в її стінах, і отримує від НСЗУ на підставі цього звіту фінансування.

Як укласти договір з НСЗУ і що для цього потрібно?

 1. Медичний заклад має мати ліцензію на здійснення медичної практики.
 2. Клініка має відповідати умовам НСЗУ щодо конкретного виду медичних послуг: мати достатню кількість фахівців відповідного профілю, достатнє матеріально технічне забезпечення процесу та відповідність будівлі вимогам для маломобільних груп населення.
 3. Електронна система охорони здоров‘я eHealth. Комунікація між медичним центром і НСЗУ здійснюється винятково в електронному вигляді через базу даних eHealth, тому лікарні необхідно обрати МІС - Медичну Інформаційну Систему, яка по суті є "браузером", через який і йде обмін інформацією з системою eHealth.
  Крім того, МІС дає додаткові можливості: запис на прийом до лікаря онлайн, електронний рецепт, електронне направлення, ведення облікової медичної документації.
  Зараз на ринку представлено близько 20 МІС, треба обрати, з якою конкретно буде працювати медичний заклад. При цьому варто звернути увагу як на можливість співпраці з НСЗУ через модулі цієї МІС саме по обраним спеціалізаціям медичних послуг, так і на наявність додаткових можливостей, наведених вище.
 4. Верифікація медичного центру (клініки). Після того, як обрано МІС і дані передані в систему eHealth – НСЗУ перевіряє надіслані дані і надає (чи не надає) лікарні статус "активна". Дані включають в себе:
  • назва закладу;
  • Ліцензія;
  • Список лікарів;
  • Склад матеріально-технічної бази.

Отримання такого статусу – ознака того, що медичний центр пройшов перевірку НСЗУ і готовий для подальших дій.

5. Укладання договору з НСЗУ. Формалізація відносин центру і НСЗУ проходить у вигляді підписання Договору електронними підписами. З цього моменту медичний заклад є повноцінним учасником Державної програми медичних гарантій.

Важливі нюанси: тарифи

Оскільки медичний бізнес є хоч і медичним, але все-таки бізнесом, то першочергове його завдання – отримання прибутку. Але бюджетне фінансування обмежено встановленими тарифами, які розраховуються за допомогою встановлення фіксованої базової ставки на певний вид медичних послуг, з коригуванням коефіцієнтами, які враховують стан Держбюджету (виділені гроші на медицину), складність конкретного лікарняного випадку, вік пацієнту та інше.

Тому у випадку, коли встановлений НСЗУ тариф менший, ніж розрахований медичним центром прайс на свої послуги – оплата відбувається лише в розмірі тарифу НСЗУ. При цьому лікарня не може вимагати від пацієнта доплати або відмовити в наданні медичної допомоги.

Таким чином, при вирішенні питання щодо співпраці з НСЗУ слід детально прорахувати вартість пролікованого випадку (первинний прийом, діагностика, лікування, догляд тощо) та порівняти з умовами пакету медпослуг від НСЗУ і порівняти прибутковість обох варіантів