Статті

Що таке дозвіл на роботи підвищеної небезпеки в медзакладі

АКТУАЛЬНІСТЬ

Важливим аспектом в діяльності медичного закладу може стати необхідність отримання від Держпраці такого документа, як «Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» (далі для зручності – «Дозвіл»).

Необхідність отримання цього Дозволу залежить від виду устаткування, яке використовується в закладі. Одразу хочемо зауважити, що для використання рентгенаппаратів, експлуатація яких здійснюється на підставі відповідної ліцензії Держінспекції ядерного регулювання України – отримання Дозволу не потрібно, адже це специфічне обладнання, експлуатація якого регламентується спеціальним законодавством.

Але при застосуванні такого обладнання, як автоклави, стерилізатори, балони з киснем і т.і. -  може виникнути необхідність отримання вказаного Дозволу.

 

НОРМАТИВНА РЕГЛАМЕНТАЦІЯ

Необхідність отримання даного документа встановлюється статтею 21 Закону України «Про охорону праці», згідно з частиною третьою даної статті:

“Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці...”

 

ВИДИ ДОЗВОЛІВ ТА СТРОКИ ДІЇ

Чинне законодавство визначає два варіанти дозвільних документів:

  1. Отримання Дозволу;
  2. Реєстрація Декларації про готовність устаткування до експлуатації.

Обрання одного з двох зазначених шляхів залежить від виду устаткування (робіт) і для визначення слід користуватись Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затв. Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107. 

Строк дії ДОЗВОЛУ становить:

  • на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - п'ять років (з подальшим його продовженням);
  • на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - безстроково.

Читати далі: Порядок отримання дозволу