Статті

Одного дня

Одного дня вами або вашими інвесторами нарешті буде прийнято рішення реалізувати потенціал медзакладу у наданні діагностичних медичних послуг за допомогою використання рентгенівського випромінювання.А отже, для роботи вам знадобиться, наприклад, портативний переносний рентген, дентальний комп’ютерний томограф або електронний оптичний прискорювач в операційну.

"Гаразд! Ми навіть обрали по каталогах (скоріше за все, з іноземних сайтів або з іноземною продукцією) — купуємо!", — скажете ви. І тут варто одразу пригальмувати.

 

Законодавство в сфері ДІВ

 

У вітчизняних матеріалах з вибору апарату ви, мабуть, неодноразово зустрічали термін "ДІВ" або, може, знаєте його з курсів радбезпеки. Але як щодо нюансів діяльності з використанням цих ДІВ?

Статтею 7 ЗУ "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" (із змінами) визначено окремі види такої діяльності, що підлягають ліцензуванню:

 • переробка уранових руд;
 • перевезення радіоактивних матеріалів;
 • переробка,  зберігання радіоактивних відходів;
 • виробництво джерел іонізуючого випромінювання;
 • використання джерел іонізуючого випромінювання;
 • підготовка  персоналу для експлуатації ядерної установки (за переліком   посад та спеціальностей (1683-2000-п), який визначається Кабінетом Міністрів України);
 • підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з фізичного  захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел  іонізуючого випромінювання.

А пунктом 1.2. Вимог та умов безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України 02.12.2002  N 125, встановлено, що до діяльності з використанням ДІВ належать такі види робіт:
  1) експлуатація ДІВ, тобто сукупність видів робіт, спрямованих на досягнення безпечним шляхом мети діяльності з ДІВ;
   2) технічне обслуговування ДІВ:  зарядження-перезарядження ДІВ; перетарювання  ДІВ; ремонт ДІВ; налагодження ДІВ; проведення випробувань ДІВ з метою визначення технічних характеристик та перевірки на герметичність; введення та виведення з експлуатації установок з ДІВ; монтаж та демонтаж ДІВ;
   3) зберігання ДІВ (крім транзитного зберігання при перевезеннях), а саме: зберігання ДІВ, призначених для використання або постачання; зберігання  ДІВ, переведених до категорії радіоактивних відходів, користувачем до передачі їх на спеціалізоване підприємство;
    4) отримання (придбання) та передача (збут) ДІВ,  зокрема й з метою постачання.

 

Що ще важливо знати для отримання ліцензії?

 

Згідно з умовами, які вказані у згаданому вище документі, звертаємо вашу увагу на наступні моменти:

 • Дія  Вимог  не поширюється на лікувально-профілактичні заклади  та установи, що здійснюють діяльність у галузі променевої терапії,  та суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, які   провадять діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання у радіоізотопній дефектоскопії.
 • Передача (збут) ДІВ здійснюється ліцензіатом тільки тим суб'єктам діяльності з ДІВ, які мають ліцензію на діяльність з ДІВ саме тих типів, що передаються.
 • Ліцензіат надає послуги з технічного обслуговування ДІВ, приладів, пристроїв,  установок з ДІВ тільки тим замовникам, які мають ліцензію на діяльність з відповідними  ДІВ, приладами, пристроями, установками з ДІВ (якщо інше не передбачено умовами ліцензії).

Отже, з наведеного вище можна зробити висновок, що для виконання будь-яких маніпуляцій з рентгенапаратом, до того ж із залученням третіх осіб, необхідно мати ліцензію і цікавитись її наявністю в іншої сторони. Адже ви не маєте права передавати апарат неліцензіату так само, як і купувати в нього!

 

Декілька слів про Санітарний паспорт

 

Також пунктом 2.10. Вимог визначено, що ліцензіат здійснює дозволену ліцензією діяльність за наявності дозволів (санітарних паспортів) органів державної санітарно-епідеміологічної служби, виданих у встановленому порядку.
    У разі припинення (анулювання) або зупинення дії дозволу ліцензіат у встановлений термін зобов'язаний припинити діяльність і сповістити про це орган державного  регулювання ядерної та радіаційної безпеки, що видав ліцензію.

Отже, розвінчуємо черговий міф про спрощення санітарних паспортів для здійснення господарської діяльності із використанням рентгенапаратів. Навіть якщо вони відносяться до переліку тих, що не підлягають ліцензуванню, ви маєте отримати санітарний паспорт Якщо ліцензія потрібна, то отримати санпаспорт треба ще до її оформлення.

Ці документи видаються територіальними органами Держпродспоживслужби.

 

Територіальне підпорядкування

Інспекції з ядерної та радіаційної безпеки — міжрегіональні територіальні органи Держатомрегулювання України:

 1. Північна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Вінницька, Житомирська, Київська, Черкаська, Чернігівська обл., м.Київ)

02100, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 3, тел/ф. +38 (044) 277-12-24

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2) Північно-західна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Волинська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька обл.)

33028, м. Рівне, вул. С.Бандери, 41, тел. +38 (0362) 63-73-27, тел./ф. +38 (0362) 23-61-85

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

3) Західна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька обл.)

     76018, м. Івано-Франківськ, вул. Шашкевича, буд. 6, офіс 11, тел./ф. +38 (0342) 75-13-03, +38 (067) 695-53-47.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

4) Південна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Миколаївська, Одеська, Херсонська обл.)

65044, м.Одеса, а/с 115 (для листів), 65044, м.Одеса, Приморський район, пр-т Шевченка, 1, корпус 10, кім. 23, 24, тел./ф. +38 (0482) 34-43-08

5) Південно-східна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Донецька, Запорізька, Луганська обл.)

69063, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Леженка, 2, тел. +38 (061) 764-18-87

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

6) Центральна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Дніпропетровська, Кіровоградська обл.)

    49000, м. Дніпро, Січеславська Набережна, 17, оф. 424 А, тел./ф. +38 (056) 778-00-70        

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

7) Східна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (Полтавська, Сумська, Харківська обл.)

        61022, м. Харків, а/с 4619 (для листів), 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, кім. 512,

        тел. +38 (057) 705-45-28, тел./ф. +38 (057) 705-45-27

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

8) Кримська інспекція з ядерної та радіаційної безпеки (АР Крим, м.Севастополь)

Перебуває в стані реорганізації.

територіальний орган потрібно обирати в залежності від місця провадження діяльності з використанням рентгенапарату.

В наступній статті ми розкажемо детальніше про процедуру купівлі та оформлення ліцензії на рентгенапарат. Якщо у вас виникли запитання, телефонуйте за номерами нижче або пишіть на пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Також ви можете скористатись нашим калькулятором для розрахунку вартості ліцензії, швидко відповівши на кілька запитань.