Статті

нові правила вакцінації

Сьогодні у своєму блозі я хочу підняти важливу тему вакцинації та її проведення приватними медичними закладами. Згідно з Наказом МОЗ України №280 від 1 лютого 2019 року, який затвердив зміни до «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень», відтепер робити щеплення можуть приватні лікарі, які є ФОПами. 

Якщо раніше зазначалося, що послуги вакцинації можуть надаватися лише у медзакладах, то у новому положенні з'явилася фраза «та місці надання медичних послуг ФОП». Тобто, ця послуга входитиме до переліку тих, що належать до компетенції лікарів первинки, й функції забезпечення медзакладу вакцинами, які до цього були властиві лише керівникам медичних установ, наразі може виконуватися й лікарями, що зареєстровані як ФОП.

Місце проведення щеплень

Також важливо зазначити інше нововведення — відтепер термін «кабінет щеплення» замінено на «пункт щеплення». Це означає менше обмежень (наприклад, знімаються вимоги до площі приміщення) і відповідність сучасним європейським нормам — лікарі мають виконати лише три базові умови: 

  • підтвердити якість та безпечність вакцин;
  • створити систему інфекційного контролю з метою захисту як пацієнта, так і медпрацівника;
  • дотримуватися стандартів роботи з епідемічно-небезпечними медичними відходами.

Цього достатньо для підписання договору із Національною службою здоров'я України (НСЗУ) для забезпечення закладу вакцинами за державний кошт.

Облаштування пункту щеплень 

Відповідно до вищезгаданого документа, а також до Державних санітарних норм і правил № 259 від квітня 2013 року встановлюються наступні умови до оснащення пункту вакцинації:

  • наявність холодильного обладнання з вимірювальною технікою, де мають зберігатися вакцини;
  • меблювання кімнати шляхом встановлення столика, стільця, канапи;
  • забезпечення приміщення аптечкою та засобами допомоги при невідкладних станах;
  • облаштування місця для миття або знезараження рук та місць для утилізації використаних матеріалів.

Також важливо контролювати температуру у приміщенні й розмістити інформаційні плакати щодо щеплень та правил поведінки у ситуаціях, коли виникають ускладнення вакцинації. 

Ці всі умови справедливі для стаціонарних пунктів щеплень, які облаштовують та організовують ФОПи. Але їм дозволяється відкривати й тимчасові пункти щеплень — ті, відповідні послуги в яких надаються лише протягом доби. Для таких пунктів наявність холодильника не є обов’язковою умовою. Необхідні температурні параметри для зберігання вакцин можна забезпечити шляхом придбання сумок-холодильників з термометрами.